Blog
Önismereti kóstoló
Sikeres vizsgaidőszak: halogatás nélkül
Egyetemi oktatóként gyakran tapasztalom, hogy a vizsgaidőszak közeledtével szorongás lesz úrrá a diákokon. Ilyenkor fontos rátekinteni, milyen tényezők akadályozzák a felkészülést.
Sok fiatalnak nehézséget okoz a halogatás. A feladat világos, el kellene kezdeni tanulni, megírni a beadandót, valami miatt mégis nehezen megy. Telnek a napok, egyre közelebb a rettegett vizsga időpontja, a leadási határidő, de csak toljuk magunk előtt a feladatokat.
Ennek a jelenségnek a hátterében állhat a halogatás. Minden mással foglalkozunk, csak tanulni ne kelljen. Önvizsgálaton keresztül érdemes ránézni, mi akadályozza a feladatvégzés elkezdését.
Előfordul, hogy tökéletességre törekszel. Irreális mércéket állítasz magad elé, és csak a 100%-os eredmény elfogadható számodra. Érdemes áttekinteni a rendelkezésedre álló erőforrásokat, amelyeknek segítségével átértékelheted a célokat. Reális minden vizsgán a maximumot nyújtani? Mi az az eredmény, ami elérhető és te is elégedett lennél vele?
Problémát jelenthet, hogy túl sok feladatot vállalsz. Nem gondolsz bele, hogy egy nap csak 24 órából áll. A munka, tanulás mellett bele kell férnie az étkezésnek, testmozgásnak is. Érdemes arra is felkészülni, hogy váratlan eseményekkel is szembe kell nézned időnként. Elromlik valami, kapsz egy fontos telefonhívást. Érdemes az időbeosztásba "lyukakat" is beiktatni, hogy az ilyen jellegű események ne borítsák fel teljesen az időbeosztásodat.
Gyakran a stressz hatására csökken az önbizalmad. Nem hiszed el, hogy sikerülhet. Ilyenkor rengeteg idő megy el a negatív érzelmek kezelésével. Ilyen esetekben jó út lehet, ha különböző stresszkezelési technikákat sajátítasz el. Sokat segíthet a mozgás, sport, vagy valamilyen kreatív tevékenység.
Ha motivációvesztést tapasztalt, mindenképp próbáld ki az úgynevezett "pomodoro" technikát. A módszer az olasz paradicsom szóról kapta a nevét, és a felhúzható konyhai órákat jeleníti meg. Próbálj meg, 20-25 percet intenzíven koncentrálni, tanulni. A szakasz után, iktass be egy 10 perces pihenő időt. Ilyenkor tudsz arra fókuszálni, hogy csak 25 percet kell dolgoznod. Természetesen a cél érdekében a munkás és pihenős szakaszokat ismételgetni kell. Jó esély van arra, hogy kitartó munkával növelni is tudod ezeknek a szakaszoknak a számát.
Kiégtem?
Nem csupán a szerelemben és a párkapcsolatban, hanem a munkában is beszélhetünk rózsaszín ködről. Képzeljük el, hogy a vágyott diploma megszerzése után jó hírrel hív fel minket álomcégünk HR-ese. Felvettek! Miénk a munka, teljesült egy álom. Megdolgoztunk érte, megérdemeljük. Ahogy telnek múlnak a hónapok, ráébredünk: nem teljesen ilyennek képzeltük. Senki nem mondta, hogy..... igazából nem is tudtuk, hogy mire vállalkozunk. A munkával kapcsolatos pozitív érzelmeink, a lelkesedésünk fokozatosan csökken. Egyre jobban rálátunk a cég működésére és ez azzal jár, hogy észrevesszük többek között, hogy mennyi mindenre nincs ráhatásunk. Frusztráltak leszünk. Tudjuk, hogy nem ez az igazi énünk, de keserűek és unottak vagyunk. Nehezen telnek a napok, már semmi nem okoz örömet a munkával kapcsolatban. Elérkeztünk az apátia állapotába. Előfordulhat, hogy kiégtünk. Nagyon sokszor egy elégett gyufaszállal jelenítik meg ezt az állapotot. A kép jól reagál arra, hogy ez egyfajta "elfogytam" érzésben is testet ölthet. A megelőzés nagyon fontos lenne, hiszen a kiégés (azaz a burn out) a szervezeten belül fertőző. Egyik munkatársról könnyen átadódik a másik felé.
A kiégésre jellemző:
- folyamatosreménytelenségérzés
- inkompetencia érzése ("Úgyse fog sikerülni!")
- célok és ideák elvesztése
Jellemző lehet még, hogy az állandó, hatalmas nyomás miatt különböző testi tüneteket észlelünk. Fájhat a fejünk, a hátunk, az izmaink. A kiégés ronthat alvásunk minőségén is.
Időnként a megoldás a váltásban rejlik, de nagyon fontos, hogy tapasztaljuk ki, számunkra milyen stresszkezelési technikák válnak be leginkább.
A stressz kezelhető:
- intenzív mozgással (futás, szobabicikli)
- kreatív tevékenységgel (felnőtt színezők, varrás, barkácsolás)
- társas támogatás keresésével (baráti beszélgetés)
Ahogy mondani szoktuk, a stresszkezelést is jó lett volna az iskolában tanulni! Soha nem késő, érdemes szakembert felkeresni.